XXVII Rahvusvaheline Festival ORIENT et OCCIDENT 7.-9.detsember

Selle aasta festivali märksõnaks on „muusikalised kohtumised“. Kuigi see traditsioon on festivalil ORIENT et OCCIDENT andnud tooni alates festivali algusaegadest väiksemas ringis ja festivali klubis, on see saanud osaks kontserdiformaadist just viimastel aastatel. See ei ole olnud kordagi korraldajapoolne kohustus, vaid pigem soovitus ja innustus tuua kuulajani vahetuid kohtumisi läbi muusika. Selline praktika, mida seostame tänapäeval pigem jazzmuusikaga, on olnud aga universaalseks keeleks muusikute omavahelises suhtluses läbi aastasadade ja -tuhandete. Võime vaimusilmas ette kujutada keskaegset Tartut, mis oli väga oluline kaubandus- ja kultuurisõlm, kus kohtusid eri kultuurid, traditsioonid ja inimesed. Kuidas saaks siis kõike seda värvikat ajalugu elustada? Vastuseid on kindlasti rohkem kui üks, aga festival ORIENT et OCCIDENT vastab sellele eelkõige läbi muusika prisma.

Esimene suur festivaliõhtu on pühendatud hindustani ehk Põhja-India klassikalisele ja Lääne-Aafrika traditsioonilisele muusikale. India muusika toovad meieni eesti muusikud Krista Citra Joonas ja Arno Kalbus. Lääne-Aafrika traditsioonilist harfilaadset pilli kora’d mängib meile Burkina Fasost pärit noor virtuoos Noumassan Dembelé.

Teisel suurel festivaliõhtul on esmakordselt festivali ajaloos võimalik kuulda Süüria traditsioonilist ja kaasaegset muusikat, mida esitab ud’i mängija ja helilooja Wassim Ibrahim. Õhtu teise poole sisustab euroopa keskaja muusikaga erinevate keskaja ja renessansi puhkpillide virtuoos Silke Gwendolyn Schulze Saksamaalt.

Kolmandal suurel festivaliõhtul on kõigepealt võimalik kuulata Poul Høxbro kava „Laulev savi“, kus ta mängib nii hiina okariini xun’i (hääld.: sün) kui ka meile rohkem tuntud nn itaalia tüüpi okariini. Kõrvuti traditsiooniliste paladega kõlab ka neile pillidele kirjutatud kaasaegne helilooming. Õhtu teise poole sisustab kurdi ja sufi muusikaga Iraani Kurdi aladelt laulja ja divan’i mängija Sadollah Nasiri Iraanist koos Hamdam Ensemble’ga. Võõrustajana ei puudu muusikalistelt kohtumistelt ka FA Schola Ansambel.

Kauneid festivalielamusi soovides,
Raho Langsepp
Festivali kunstiline juht
7.-9. detsember 2022 Tartu Jaani kirikus
Silke Gwendolyn Schulze (Saksamaa)
Poul Høxbro (Taani)
Noumassan Dembelé (Burkina Faso)
Wassim Ibrahim (Süüria)
Sadollah Nasiri ja Hamdam Ensemble (Iraan)
Krista Citra Joonas ja Arno Kalbus (Eesti)
FA Schola Ansambel (Eesti)

Kolmapäev, 7. detsember kell 19.00
Suur festivaliõhtu I
Hindustani klassikaline muusika
Lääne-Aafrika traditsiooniline muusika
Muusikalised kohtumised

Neljapäev, 8. detsember kell 19.00
Suur festivaliõhtu II
Süüria traditsiooniline ja kaasaegne muusika
Euroopa keskaja muusika
Muusikalised kohtumised

Reede, 9. detsember kell 19.00
Suur festivaliõhtu III
Laulev savi: ajatu okariini ja xun’i muusika
Kurdi traditsiooniline ja sufi muusika
Muusikalised kohtumised

FB:https://www.facebook.com/events/1097976437576292/

Piletid 20€/15€ ja festivali passid 45/30€ on saadaval (alates 21.10) kõikides Piletilevi müügikohtades üle Eesti, internetis www.piletilevi.ee ja enne kontsertide algust kohapeal


Loe veel

Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu

10.06.2024 ${___('read_more')}

Raadioteater ja projekt “Suudlev Tartu” tutvustavad Tartut läbi armastuslugude

09.06.2024 ${___('read_more')}

Dirigent Triin Kochi XVII laulupäev "Rahul olõmisõ saar" 

29.05.2024 ${___('read_more')}

Kõik postitused

MTÜ Tartu Üliõpilasmaja

A: Kalevi 24, 51010, Tartu
T: 7 302 400
E: tym@ut.ee
Facebook

Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.