Uku Uusbergi “Valgustaja” taas Tartu Üliõpilasteatri laval

Etendused toimuvad 28., 29. oktoobril, 4., 5., 11., 12. novembril Tartu Üliõpilasmajas, Kalevi 24.
Kestus 2h koos vaheajaga.


Tartu Üliõpilasteater toob kuueks korraks uuesti lavale 2020. aastal väga populaarseks osutunud Uku Uusbergi “Valgustaja”. Lavastaja on TÜTi vilistlane Marko Mäesaar, kes on tuntud Teatribussi eestvedajana ning paljude meeleolukate lastelavastuste, näiteks “Pettson ja Findus” ja “Vanaema õunapuu otsas” lavastajana. TÜT on teine teater, kes selle näidendi on lavale pannud. “Valgustaja” lavastati esimest korda Uusbergi poolt 2015. aastal Draamateatris Ivo Uukkivi 50. juubeliks.

Peategelaseks on mõtteid mõlgutav valgustaja, kelle filosoofiliste arutluste taustal keritakse lahti ühe teatri absurdne, vastuoluline ja värvikirev siseelu kui väikese maailma mudel. Võõralt maalt tulnud lavastaja üritab lavale tuua Tšehhovit, aga ei suuda ära otsustada, millist näidendit vene absurdi isa loomingust valida. Proovid venivad, tähtajad kukuvad, korduvate meelemuutuste ja ekstsesside tagajärjel trupp pageb. Jääb vaid üks näitleja, kes peab mängima kümmet erinevat rolli, toetajateks vaid filosoofiatudengitest lavatöölised. Kui aga peategelasele tuleb vahetult enne esietendust külla vana sõber väikse napsuga, omandab tekkiv kaos fellinilikud mõõtmed.

Laval asetleidev mäss ja revolutsioon peegeldavad eksistentsiaalset vastuolu sotsiaalsel tasandil. Me kõik tahame muutusi, samas kisendame taevani, kui need lõpuks kätte jõuavad. Me lõhume vanu instutsioone, vanu väärtussüsteeme, kukutame ebajumalaid, kuid sama üksmeelselt nutame neid ka taga. Jumal on surnud ja tuppa hiiliva tühjuse täidavad tarbimisühiskonna ahvatlused. Nende taga seisavad pangad, korporatsioonid, meediafirmad, kellel on meeletu võim inimeste üle, ometi ei tea ka nemad, mida inimesega õieti peale hakata.

“Valgustaja” on kindlasti vaadatav värvikas lugu teatri hingeelust, kus esineb nii ootamatuid kohtumisi kui ka kummastavaid äratundmisi. Lugu on vürtsitatud erinevate lavavormide otsingutega, mis vaatamist ei sega.

Peaosas: Enor NiinemägiOsades: Anel Neumann, Hanna Aadusoo, Merili Viks, Indrek Tulp, Peeter Piiri, Jörgen Sinka, Kristjan Tammi, Kelly Kittus, Henrik Lainvoo

Sõbrad ja toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikool, Tartu Kultuurkapital, Draka Keila Cables, Käbliku Pruulikoda, Tartu Uuskasutuskeskus, Eesti Väike- ja Projektiteatrite Liit

Lisainfo: https://www.facebook.com/yli6pilasteater
Kelly Kittus
Tartu Üliõpilasteater
Tegevjuht
53038295

Foto: Gerthrud Grents

Loe veel

Raadioteater ja projekt “Suudlev Tartu” tutvustavad Tartut läbi armastuslugude

26.06.2024 ${___('read_more')}

Tartu medali saab viis silmapaistvat tartlast

19.06.2024 ${___('read_more')}

Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu

10.06.2024 ${___('read_more')}

Kõik postitused

MTÜ Tartu Üliõpilasmaja

A: Kalevi 24, 51010, Tartu
T: 7 302 400
E: tym@ut.ee
Facebook

Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.